1.

Detekce 7 sexuálně přenosných mikroorganismů (Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrheae, Trichomonas vaginalis, Ureaplasma urealiticum, Ureaplasma parvum, Mycoplasma genitalium, Mycoplasma hominis)

C. trachomatis, N. gonorrheae a T. vaginalis jsou tři nejčastější sexuálně přenosné infekce. C. trachomatis způsobuje záněty děložního hrdla, endometria, vejcovodů a močové trubice. Déle trvající infekce může vést ke zjizvení vejcovodů, neplodnosti a mimoděložnímu těhotenství. N. gonorrheae způsobuje kapavku, neléčená infekce se může rozvinout ve vulvovaginitidu a zánětlivé onemocnění pánve. Prvok T. vaginalis způsobuje trichomoniázu a může vést k zánětům pochvy, děložního hrdla a močové trubice. Mykoplasmy, drobné obligátně intracelulární bakterie, často kolonizují už novorozence během průchodu porodními cestami. Po období puberty už bývají infekce způsobené sexuálním kontaktem. Nejběžnějšími druhy jsou U. urealiticum, M. genitalium a M. hominis. Infekce mykoplasmami a ureaplasmami jsou často asociované s neplodností, intraamniálními a poporodními infekcemi, zánětlivým onemocněním pánve a dalšími příznaky.

Diagnostiku STI ztěžuje skutečnost, že množství patogenů může mít mnoho podobných příznaků probíhající infekce, ale odlišně reagují na antibiotickou léčbu. Je tedy třeba správně stanovit původce, ideálně pomocí jediné metody, což snižuje náklady na vyšetření.

Kvalitativní in vitro test sloužící pro detekci sedmi jmenovaných patogenů z moči, stěrů (z pochvy, děložního hrdla a močové trubice) a cytologií z tekutého média (LBC) provádíme pomocí Anyplex II STI-7 Detection (Seegene) soupravy. Technologie TOCE umožňuje během jediné real-time PCR simultánní detekci několika patogenů v jednom fluorescenčním kanálu díky jejich rozlišení pomocí „melting temperature“ analýzy. Zařazení interní kontroly umožňuje monitorovat extrakci DNA a odhalit případnou inhibici PCR reakce.

2. vyšetření, materiál, metody:

vyšetřenímateriálmetody
přítomnost virů STIfixovaná tkáň
stěr
sliznice polymerázová řetězová reakce (PCR)
reverzní hybridizace

3. odběr, uskladnění a transport materiálu:

materiálodběrová zkumavka / fixacemnožství odebraného materiáluskladování před odběremskladování po odběrumax. čas do transportupoznámky
močsterilní zkumavka2 mlpokojová teplota2-8°C7 dnímůže být 1 den v pokojové teplotě
močAptima urine *2 mlpokojová teplota2-8°C7 dnímůže být 1 den v pokojové teplotě
stěr slizniceAptima ** STI/Chlamydia--------pokojová teplota2-8°C7 dní
stěr slizniceDigene/Qiagene ***--------pokojová teplota2-8°C7 dní
stěr slizniceLBC ****--------pokojová teplota2-8°C7 dní
* Aptima urine: GEN-PROBE APTIMA Urine Specimen Collection Kit
** Aptima STI/Chlamydia: GEN-PROBE APTIMA Unisex Swab Specimen Collection Kit For Endocervical and Male Urethral Swab Specimens
*** Digene/QIAgen: The digene® HC2 DNA Collection Device
**** LBC: Liquid-based Cytology ThinPrep Pap Test
pozn: transport materiálu z Vaší ambulance k nám zajistí naše laboratoř, kontaktní osoba: Jan Kašpírková, tel: +420 737 220 433, kaspirkova@biopticka.cz

4. klinická senzitivita:

5. limitace vyšetření:

6. reference

  • Lee D.H. TOCE: Innovative Technology for High Miltiplex Real Time PCR. Seegene Bulletin (2012) 1: 5-10.
  • Samra Z., et al. Direct Simultaneous Detection of 6 Sexually Transmitted Pathogens from Clinical Specimens by Multiplex Polymerase Chain Reaction and Auto-capillary Electrophoresis. Diagn Microbiol Infect Dis. (2011) 70(1): 17-21.